Preskočiť na hlavný obsah

Ako sme kurzovali o kachľových peciach


Kachľové pece prinášajú do každej domácnosti neopakovateľnú atmosféru a zdravé teplo. Už dlhé generácie sú v rôznych podobách súčasťou príbytkov ľudí. V dnešnej dobe pod tlakom rastúcich cien energií zažívajú práve pece na drevo svoje znovuzrodenie.
Pre všetkých, čo uvažujú nad stavbou alebo rekonštrukciou pece na drevo, naše občianske združenie pripravilo stretnutie s kachliarom Vladimírom Gajdošom.

Mnoho starých pecí má určité konštrukčné nedostatky, ktorých odstránením sa zvýši účinnosť a akumulačná schopnosť pece, zníži sa spotreba dreva a pec bude slúžiť ďalšie desaťročia. Kachliar podrobne vysvetlil princíp horenia, odťahu spalín do komína, základnej údržby a čistenia pece. Upozornil nás na dôležitosť kvality palivového dreva, pretože vysoká vlhkosť dreva znižuje nielen účinnosť ale aj životnosť pece. Optimálnu vlhkosť pod 20% je možné dosiahnuť v naštiepanom voľne uloženom dreve po dvoch rokoch.

Z priebehu rekonštrukcie pece v Nechvalovej Polianke, kde sa stretnutie konalo, pripravíme
podrobnú foto-reportáž. Kuchynská pec bude naďalej slúžiť na varenie, zvýši sa jej akumulačná schopnosť a z chlebovej pece po dlhých rokoch bude znova stúpať vôňa čerstvo upečeného chleba.

Celá pec navyše dostane nový šat z hliny, ktorý nahradí súčasný náter syntetickou farbou.
Ak sa rozhodnete investovať do stavby alebo rekonštrukcie pece vyberte si hlavne dobrého kachliara.
Hore komínom má vyletieť len dym, nie Vaše peniaze.

Inšpirácie a informácie k tejto téme nájdete na www.piecka.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pozývame vás na Jesenný kurz orezávania ovocných stromov.

Porúbske leto s deťmi

V Porúbke pri Humennom sme strávili Noc pod hviezdami.